Državna geodetska uprava je za područje Parka prirode Vransko jezero održala javnu tribinu na kojoj je okupljenima predstavljen projekt „Evidentiranje posebnog pravnog režima kao doprinos učinkovitijem upravljanju u zaštićenim područjima“.
Za većinu zaštićenih područja se ne zna točno koje katastarske čestice se nalaze unutar njihovih granica i one ne postoje u službenim registrima. Zbog neutvrđenih vanjskih granica zaštićenih područja tijela koja njima upravljaju često nailaze na poteškoće tijekom sprečavanja radnji koje su u suprotnosti sa Zakonom o zaštiti prirode. Projekt EPPR-a neće ograničavati prava vlasnika na zaštićenim područjima. Sve zakonske odredbe već se primjenjuju prema Zakonu o zaštiti prirode.
„Područje Parka prirode Vransko jezero je prirodni fenomen koji nije još do kraja istražen. Ovo najveće prirodno jezero u Hrvatskoj je po svom položaju i karakteristikama specifično i na širem europskom području. Park je Poseban ornitološki rezervat u kojemu smo do sada zabilježili 256 vrsta ptica, a njih čak oko 100 000 zimuje na području PP Vransko jezero. Uz Deltu Neretve, ovo je ujedno i najveće močvarno područje istočne obale Jadranskog mora. Svaki korak dalje u zaštiti prirode za nas je neupitan i pozdravljamo projekt EPPR-a Državne geodetske uprave“, izjavio je ravnatelj Parka prirode Vransko jezero, Danijel Katičin.
„EPPR će utvrditi jasne granice pojedinih zaštićenih područja, omogućiti njihovu vidljivost i transparentnost u svrhu učinkovitijeg upravljanja zaštićenim područjima. Državna geodetska uprava i angažirani gospodarski subjekti iz geodetske operative predano rade na ostvarenju zadanih ciljeva projekta, kao i na nizu ostalih projekata kojima je cilj digitalizacija i jednostavniji pristup geoprostornim i katastarskim podacima iz nadležnosti Državne geodetske uprave“, izjavio je voditelj projekta EPPR, Mladen Pandža.
Javna tribina u PP Vransko jezero je ujedno i početak javnog uvida koji će trajati mjesec dana, odnosno do 19. lipnja. Svi zainteresirani u tom periodu mogu provjeriti je li njihova čestica unutar granica zaštićenog područja. Privatni vlasnici mogu se pritom dodatno informirati o pravima i obvezama kad je riječ o zaštićenim područjima.
Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. u iznosu 31.173.724,75 kn, a ukupna vrijednost projekta je 36.674.970,00 kn. Projekt EPPR je započeo 1. veljače 2019., a rok za završetak je 31. prosinca 2022.
Više informacija na sljedećima stranicama: